Rozmowa kwalifikacyjna - pytania i odpowiedzi

Rozmowa Kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna
BEZ CENZURY


Czy możesz opowiedzieć coś o sobie?
Na pierwszy rzut oka typowe, proste pytanie. ale czy oby na pewno?
Jakiego typu ludzie denerwują Pana(ią)?
Czy wolisz łagodnych, czy surowych szefów?

Z takimi i nie tylko pytaniami możesz się zetknąć.
Twój wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie się do rozmowy szybko zwróci się z nawiązką.

Postaramy się krótko i treściwie pokazać najważniejsze aspekty rozmowy kwalifikacyjnej. Przedstawimy pytania które padają w trakcie rozmowy. Pomożemy na te trudniejsze odpowiedzieć. Zobaczysz jak po tej lekturze wzrosną Twoje szanse zdobycia pracy. Jeśli jesteś gotów(a) na zmiany, no to...

Zaczynamy


Potraktuj rozmowę kwalifikacyjną jak pewnego typu handel. W tym przypadku to Ty sprzedajesz siebie i swoje umiejętności firmie, a raczej człowiekowi z którym rozmawiasz. Twoim zadaniem jest przekonanie go do siebie i odpowiadanie w taki sposób na pytania, aby mówić to co chce usłyszeć osoba pytająca i aby po skończeniu rozmowy, i Ty i Twój rozmówca był usatysfakcjonowany i zadowolony. Musisz pokazać osobie rekrutującej, że Ty nadajesz się idealnie na to stanowisko, jesteś osobą w pełni kompetentną i każde z niedociągnięć w Twoich umiejętnościach jest błahostką, którą szybko nadrobisz.

Hmm. to tyle na temat sprzedawania ;) Nie bierz sobie za bardzo tych porad do serca, ale musisz zdawać sobie z tego sprawę i mieć to na uwadze w trakcie rozmowy i również wtedy gdy będziesz się do niej przygotowywał(a).
Musisz również wiedzieć, że do każdej kolejnej rozmowy powinieneś(naś) podejść jak do tej jedynej wyjątkowej.

1. Zbierz informacje o firmie

Im więcej tym lepiej. Skorzystaj z Internetu - wyszukiwarek (np. www.google.pl), serwisów gospodarczych, forów dyskusyjnych i mniej obiektywnych stron samej firmy. Odpowiedz sobie na pytania: czym zajmuje się firma, ilu zatrudnia pracowników, jak wygląda budynek i wnętrze, jacy ludzie tam pracują, jakie są jej wyniki finansowe, itp.

2. Zbierz informacje na temat stanowiska o które się ubiegasz

Tutaj również kopalnią wiedzy może okazać się Internet, serwisy informacyjne i fora dyskusyjne. Nie zapominaj, że ogłoszenie z którego dowiedziałeś się o wakacie jest potężnym źródłem informacji o oczekiwaniach pracodawcy względem pracownika. Można zadzwonić do znajomego i zapytać jak wg niego wygląda praca na takim stanowisku i jakie cechy charakteru i umiejętności są najważniejsze. Zastanów się jak powinien wyglądać idealny kandydat na to stanowisko. Zastanów się również jakie minimalne wymagania musi spełniać kandydat, postaw się w roli pracodawcy (on na pewno ma to sprecyzowane). Zapisz to na kartce papieru.

Nie musisz już przeglądać setek stron www z poradami:
jak pisać cv,
jak pisać list motywacyjny,
jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej !

Nie musisz już szukać: przykładowe listy motywacyjne, wzory cv!

Teraz masz NIEZBĘDNIK

3. Zadbaj o swój wygląd

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Osoba, z którą się spotykasz już po paru minutach wytwarza sobie ocenę o Tobie. Ocena ta oparta jest głównie właśnie na wyglądzie, ale również na charakterystycznych cechach zewnętrznych, mowie ciała i zachowaniu. Ubierz się elegancko, schludnie i skromnie. Panowie powinni pamiętać o marynarce, panie o pończochach i nie przesadzić z makijażem, biżuterią i perfumami. Zachowuj postawę wyprostowaną, pewną siebie, otwartą, bądź uśmiechnięty(a) i optymistycznie nastawiony(a).
-------------------------------
Pobierz NIEZBĘDNIK, a w nim znajdziesz całość poradnika "Rozmowa kwalifikacyjna - bez cenzury".

 

©2005-2007 PartnersTeam. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Google

Rozmowa Kwalifikacyjna - BEZ CENZURY